7/24 Whatsapp : 0538 433 0064 Online Canlı Destek

Paykasa Kuru

Paykasa Kuru

Kur hakkında merak ettiğiniz her şey

Paykasa Kuru

Alışveriş sitelerinden alışveriş yapan, oyun siteleri ya da alışveriş sitelerini kullanarak alışveriş yapan kişilerin çok iyi bildiği, kullanmasalar bile en azından isimlerine aşina olduğu ödeme araçları bulunmaktadır. Bu ödeme araçlarından bir tanesi de paykasa’dır.

Paykasa Nasıl Bir Ödeme Aracıdır?

Alışveriş siteleri, oyun siteleri ya da anlaşmalı siteleri gerçek para ile kullanılabilen, alışveriş yapılabilen, oyun oynanabilen veya alışveriş yapılan siteler olduğu gibi ödeme amacı ile kullanılan sanal para olarak tabir edilen puanlarla da kullanılabilen sitelerdir. Örnek verecek olursak herhangi bir sanal mağazada satılan bir x ürününün fiyatı 10 TL iken bu ürünün paykasa puanı karşılığı 15 olabilmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz siteleri TL yükleyerek kullanmak mümkün olduğu gibi paykasa gibi ön ödeme araçları ile herhangi bir bankacılık sistemi aracına ihtiyaç duymadan kullanmak da mümkün olmaktadır.

Paykasa Kuru

Paykasa kuru olarak ifade edilen kavram, paykasanın ödeme aracı olarak kullanılmasında para yatırırken ve para bozdururken ortaya çıkan farkı açıklamaktadır. Paykasa kuru, herhangi bir bankacılık sistemi ile paykasaya yatırılan paranın Euro cinsinden, yüksek tutarlarda olmasına rağmen aynı değerdeki para ile alınan puanların bozdurularak paraya çevrilmesinde bozdurulan puanların daha az tutara denk gelmesini ifade etmektedir.

Paykasa Kurunda Aradaki Fark Neden Oluşur?

Paykasa kuru oluşmasındaki en önemli etken paykasaya yatırılan paranın birimi ile bozdurulduğunda bankacılık sistemine aktarılan paranın birimi arasındaki kur farkından kaynaklanmaktadır. Paykasa komisyonlarının da düşülmesi paykasa puanlarının alımı ile bozdurulması arasında belirli oranlarda değer kayıplarının yaşanmasına neden olmaktadır. Euro türünden alınan paykasa tutarı euronun alım değeri üzerinden alınırken alınan aynı miktardaki paykasa puanı yine Euro’ya çevrilerek paraya dönüştürülmek istense bile euoradaki alım satım farkı nedeniyle daha düşük bir tutarda paraya dönüştürülmesine neden olmaktadır. Bunu bir örnekle anlatacak olursak şöyle bir örnek verebiliriz.

Örneğin 100 paykasa puanının değeri 10 Euro olsun. Alışveriş sitesinde bu 100 paykasa ile alışveriş yaptık ve yine 100 paykasa türünden bir kazanç elde ettik. Elde ettiğimiz bu paykasa puanını paykasada bozdurduğumuzda hesabımıza 10 Euro yerine 9 Euro’nun yansıdığını gördük. Aradaki bu fark Euronun alım satımdan doğan ücret farkından kaynaklanmaktadır.