7/24 Whatsapp : 0538 433 0064 Online Canlı Destek

Paypal Geri Dönüyor

Paypal Geri Dönüyor

Türkiye pazarından çekilen paypal’dan sevindirici haber

Paypal Geri Dönüyor

Paypal LogoGünümüzde internet alışverişleri oldukça popüler hale geldiğinden dolayı, para aktarımını konusundaki güvenlik açıkları da pek çok tehlike yaratmaya başladı. Gittikçe popülerleşen online alışverişlerini fırsat bilen bazı sahtekarlar, kredi kartı bilgilerinizi çalmak için oluşturdukları internet siteleriyle kullanıcılar için büyük tehlike yaratıyor.

Türkiye’deki kullanıcılar tarafından da internet alışverişleri ve teknolojik hizmetler için sıkça kullanılan “PayPal” yakın zamanda Türkiye piyasasından çekildiğini açıklamıştı. Fakat sevindirici haber gecikmedi. Paypal yetkilileri bu yıl yeniden Türkiye’de faaliyete geçeceklerini duyurdu.

Geçtiğimiz yılın Haziran ayında, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından lisans alamaması sebebi ile Türkiye’den çekilmek zorunda kalan Paypal kullanıcılarını oldukça zor durumda bırakmıştı. Kurumun lisans vermeme sebebi, finansal verilerin Türkiye’de tutulmasına Paypal’ın onay vermemesiydi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından alınan karar gereği Türkiye’ye sunucularını taşıması gereken 800 milyon dolarlık ticaret hacmine sahip Paypal Türkiye, bu karara uymamış ve Türkiye piyasasından çekilme kararı aldığını duyurmuştu. Fakat kullanıcıların isteği üzerine paypal geri dönüyor ve e-ihracat kurallarında değişikliğe gidiyor.

Peki, paypal geri dönüyor fakat nasıl dönüyor?

Paypal’ın ülkemize dönmesi ve tercih edilen en büyük ödeme platformu olmaya devam etmesi için, Türkiye ile ilgili işlemlerin olduğu sunucularını ülkemize taşıması gerekiyor. Paypal şirketi, “Cross Border” adı verilen sınır ötesi sistem sayesinde tekrar faaliyetlerine başlayabilecek ve belirli bir zaman içerisinde sunucularını Türkiye’ye taşımayı başlatacak. Şirketin aldığı bu karar, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından da onaylandı. Paypal özellikle yurt dışı alışverişlerinde Türk kullanıcılar tarafından çok yoğun olarak kullanılan bir ödeme yöntemi idi. Hatta Paypal’ın Türkiye piyasasındaki hacmi ‘leri geçiyordu. Ki bu ticaret hacmi, firmanın kaybetmeyi göze alamadığı kadar yüksek (800 milyon dolarlık bir ticarete denk geliyor). Bu sebeple paypal geri dönüyor ve kullanıcılarının isteklerini yerine getirmeye devam edeceğini taahhüt ediyor.

Cross Border sistemi nedir?

Cross Border yani sınır ötesi teknolojisi, bir ana kontrol ülkesinden elektronik ticaret yapan firmaların farklı ülkelerdeki elektonik ihracat faaliyetlerini gösterebilmesi için geliştirilmiş bir sistemdir. Yani yerel hale gelen bir şirketleşmede elektronik ihracat yürütmek isteyen firmaların farklı ülkelerdeki operasyonlarını kanunlar çerçevesinde yürütebilir hale getirilmesi anlamına geliyor.